Zlepšenie súkromia inštaláciou rozšírení do Google Chrome

Zlepšenie súkromia inštaláciou rozšírení do Google Chrome

Naučíme sa ako nainštalovať tri veľmi užitočné rozšírenia do prehliadača Google Chrome, ktoré zvýšia vaše bezpečie a komfort inline. Môžete si buď pozrieť krátke video, ktoré vás prevedie inštaláciou alebo si prejsť tento blog s podrobným návodom a screenshotmi.


HTTPS Everywhere

Prvým rozšírením je HTTPS everywhere. Po jeho inštalácii budete automaticky používať šifrované spojenie na webové stránky v databáze HTTPS Everywhere. Samozrejme, môžete si vytvoriť v prehliadači aj záložky, ktoré rovno smerujú na zašifrované verzie, ale treba si uvedomiť, že často klikáme na linky typu "zdieľať", prípadne nám niekto pošle odkaz e-mailom. Po kliknutí nás služba síce môže presmerovať na HTTPS, ale v tomto prípade je už väčšinou neskoro. Ak na sieti niekto počúva, po HTTP spojení sa preniesli citlivé údaje, ktoré veľmi často môžu viesť k úplnej kompromitácii vášho účtu na online službe. Jednoduchou inštaláciou tohto rozšírenia tomuto riziku zabránime a šifrujeme štandardne veľa webov, ku ktorým sa dá pristupovať šifrovane.

Inštalácia HTTPS Everywhere

Začnime otvorením Google Chrome a navštívením stránky projektu HTTPS everywhere. Odtiaľ môžeme rozšírenie nainštalovať. Okrem verzie pre Chrome majú aj verziu pre Firefox. Keďže v tomto návode používame Chrome, klikneme na ikonku tohto prehliadača, čím sa dostaneme do Google Chrome "obchodu" s rozšíreniami. Rozšírenie je zdarma, takže stačí keď klikneme na  "Free" a potom na "Add". Rozšírenie je nainštalované.

https-everywhere

Výhodou je, že nie je potrebné nič reštartovať alebo konfigurovať. Skúsme dať do prehliadača adresu www.facebook.com bez HTTPS a uvidíme, že stránka je okamžite prehodená na HTTPS verziu (teda prenos medzi vašim prehliadačom a Facebook-om je šifrovaný). 

Ghostery

Ghostery je rozšírenie, ktoré vám umožňuje zistiť, ktoré spoločnosti sledujú váš pohyb na internete a zároveň umožňuje toto sledovanie zablokovať. Váš pohyb sa teda neobjavuje v Google Analytics alebo iných podobných nástrojoch. Ghostery však nechráni vašu identitu - prehliadanie nie je anonymné, iba nie je sledované pomocou známych sledovacích nástrojov. Tieto väčšinou sledujú pohyb užívateľov za marketingovými účelmi. Pri prehliadaní používate stále svoju IP adresu a ste vystopovateľní rovnako ako bez tohto rozšírenia.

Inštalácia Ghostery

Začnime tým, že navštívime stránku  Ghostery  a klikneme na tlačidlo "Download Ghostery now". Vyskočí okno, kde klikneme "Add", čo pridá toto rozšírenie do Google Chrome. Je to podobné ako s predchádzajúcim rozšírením. 

ghostery

Na rozdiel od HTTPS Everywhere si Ghostery vyžaduje krátku konfiguráciu. Klikneme na tlačidlo so šípkou vpravo, čím začneme konfiguráciu: 

ghostery

Sú tu dve možnosti, druhá je pre nás podstatná, povoľuje automatické aktualizácie zoznamu rozšírení. Zapnime "Click here to enable Tracker Library Auto-Update" a môžeme pokračovať.

ghostery

Po kliknutí na šípku vpravo môžeme povoliť alebo zakázať zobrazovanie zoznamu sledovacích prvkov na stránke. Aj keď to môže byť zaujímavé, po čase nás bude pravdepodobne toto zobrazovanie otravovať, takže ho odporúčam vypnúť. 

ghostery

Prejdeme na posledný krok nastavenia, kde si môžeme vybrať jednotlivé typy sledovacích nástrojov a zakázať ich:

ghostery

Najprv klikneme na "Select all", čím označíme zakázanie všetkých známych sledovacích prvkov. Toto zablokuje aj tzv. "widgety" sociálnych sietí, napríklad tlačidlá na zdieľanie na Facebook a podobne. Napríklad ja používam rád Soundcloud, takže si môžem tento konkrétny "widget" povoliť. Môžem si zvoliť jednotlivé widgety alebo ak ste aktívny používateľ sociálnych sietí, môžete povoliť všetky widgety - ostatné sledovacie stránky budú stále blokované. Rozhodnutie je na vás. 

Po kliknutí na next môžeme vyskúšať ako Ghostery funguje. Tu sme navštívili web CNN a ako vidíte, stránka sa načíta normálne, akurát niektoré časti majú ikonku modrého ducha namiesto widgetu. Ak chceme, môžeme povoliť zobrazenie - buď jedenkrát alebo navždy:

ghostery

Skúsme kliknúť na tlačidlo s jednotkou, čím sa stránka načíta znova a widget uvidíme ako keby sme Ghostery nemali nainštalované. 

Nie všetky sledovacie nástroje sú viditeľné. Ak kliknete na ikonku modrého ducha vpravo od URL baru, zobrazia sa všetky známe sledovacie nástroje. Ikonka zároveň vždy ukazuje počet nájdených sledovačov, v tomto prípade ich je deväť. Tu ich môžete po jednom povoliť alebo zakázať:

ghostery

AdBlock+

AdBlock+ vás zbaví väčšiny reklám na Internete, ktorý sa tak stane čistejším a oveľa krajším. Stránky sa taktiež budú načítavať oveľa rýchlejšie. Vyriešenie etickej otázky zakazovania reklám necháme na vás. 

Najprv vám chcem ukázať rozdiel, vyskúšajme napríklad populárny web PirateBay, kde sa štandardne zobrazuje množstvo bannerových reklám. Vpravo vidíme ako vyzerá PirateBay po nainštalovaní tohto rozšírenia - je krajší a stránka sa zároveň načíta rýchlejšie a prenesie menej dát:

adblock

Ďalšou príjemnou vlastnosťou je odstránenie reklám na YouTube. Normálne keď kliknete na YouTube video, zobrazí sa reklama, ktorú nemôžete hneď preskočiť. Musíte počkať pár sekúnd a potom stlačiť na tlačidlo Skip. Toto určite nepoteší nikoho, kto organizuje večernú domácu YouTube party :). 

Inštalácia Adblock+

Choďte na stránku AdBlock+, kliknite na "Free" a "Add". Áno, všetky rozšírenia sa inštalujú podobne. AdBlock+ je nainštalovaný.

Môžete ho aj nakonfigurovať, aby robil iné veci, napr. blokoval malware alebo odstraňoval "widgety" podobne ako ghostery.

Rozšírenie funguje dobre aj v štandardnej konfigurácii.

Záver

Ďakujeme, že ste sa dočítali až sem a veríme, že vám náš blog pomohol pri zlepšovaní súkromia a komfortu na Internete. Ak potrebujete pomoc s bezpečnosťou alebo súkromím, oslovte Citadelo.

About the author

Citadelo
Citadelo je dom plný etických hackerov na vašej strane. Pomáhame otestovať ich informačnú bezpečnosť. Podrobte svoje IT prostredie výzve a odhaľte, do akej miery sú vaše citlivé dáta chránené.
Zobraziť viac od autora

Related posts

Citadelo Security Evening - jeseň 2017

Blog | | Citadelo
Hackerské tipy, odhalenie zraniteľnosti s medzinárodným dopadom a ako ukradnúť milióny. Nie, to nie sú názvy filmov, ale témy prednášok, ktoré odzneli na Citadelo Security Evening (CSE)
Zobraziť

WPA2 prelomená. Viete ako ochrániť svoje dáta?

Blog | | Citadelo
Bezpečnostný analytik Mathy Vanhoef zverejnil širokej verejnosti vážnu bezpečnostnú chybu vo WPA2 protokole. WPA2 protokol sa bežne používa na šifrovanie komunikácie pri použití Wi-Fi, jeho predchodcovia sú WPA a WEP.
Zobraziť

Odhalili sme zraniteľnosť CMS Made Simple

Blog | | Citadelo
CMS Made Simple je voľne dostupný, open source CMS. Pozreli sme sa bližšie na zraniteľnosť CMS Made Simple a o výsledok sme sa s vami podelili.
Zobraziť

Úspešne sme absolvovali certifikáciu OSCP

Blog | | Citadelo
OSCP je skúška, ktorá preverí teoretické aj praktické znalosti. Narozdiel od iných skúšok, OSCP a jej úspešné absolvovanie hovorí o určitej znalosti držitela certifikátu.
Zobraziť