joomla

Kritická zraniteľnosť Joomla vedúca k administrátorskému prístupu

Dňa 22.10.2015 bola vydaná nová verzia populárneho CMS Joomla! . Táto verzia opravuje kritickú SQL injection zraniteľnosť CVE-2015-7857, objavenú Asafom Orpanim z Trustwave SpiderLabs.

Prostredníctvom tejto zraniteľnosti môže neprihlásený útočník získať identifikátor relácie práve prihláseného administrátora a získať tak administrátorský prístup k aplikácii.

Zraniteľné sú verzie Joomla 3.2 až 3.4.4. Aktuálna verzia, obsahujúca bezpečnostnú záplatu, je Joomla 3.4.5. Zraniteľnosť sa nachádza priamo v jadre Joomla, na zneužitie teda nie sú potrebné žiadne rozšírenia.

Zraniteľné sú taktiež ostatné produkty, založené na jadre Joomla, ako napríklad populárny e-shop Virtuemart.com.  Zraniteľným komponentom je modul com_contenthistory.

Nasledujúca požiadavka vráti kľúč aktívnej administrátorskej relácie v prípade ak je použitý databázový prefix pre joomlu jml_.

GET index.php?option=com_contenthistory&view=history&list[ordering]=&item_id=75&type_id=1 &list[select]= (select 1 FROM(select count(*),concat((select (select concat(session_id)) FROM jml_session LIMIT 0,1),floor(rand(0)*2))x FROM information_schema.tables GROUP BY x)a)

Vzhľadom na spôsob spracovávania požiadaviek aplikáciou, je možné zraniteľnosť zneužiť nielen prostredníctvom GET, ale aj POST požiadaviek.

Vzhľadom na závažnosť tejto zraniteľnosti vám odporúčame ihneď aktualizovať Joomla na opravenú verziu 3.4.5. Blog budeme priebežne aktualizovať.

Zdroj: Trustwave

About the author

Citadelo
Citadelo je dom plný etických hackerov na vašej strane. Pomáhame otestovať ich informačnú bezpečnosť. Podrobte svoje IT prostredie výzve a odhaľte, do akej miery sú vaše citlivé dáta chránené.
Zobraziť viac od autora

Related posts

Citadelo Security Evening - jeseň 2017

Blog | | Citadelo
Hackerské tipy, odhalenie zraniteľnosti s medzinárodným dopadom a ako ukradnúť milióny. Nie, to nie sú názvy filmov, ale témy prednášok, ktoré odzneli na Citadelo Security Evening (CSE)
Zobraziť

WPA2 prelomená. Viete ako ochrániť svoje dáta?

Blog | | Citadelo
Bezpečnostný analytik Mathy Vanhoef zverejnil širokej verejnosti vážnu bezpečnostnú chybu vo WPA2 protokole. WPA2 protokol sa bežne používa na šifrovanie komunikácie pri použití Wi-Fi, jeho predchodcovia sú WPA a WEP.
Zobraziť

Odhalili sme zraniteľnosť CMS Made Simple

Blog | | Citadelo
CMS Made Simple je voľne dostupný, open source CMS. Pozreli sme sa bližšie na zraniteľnosť CMS Made Simple a o výsledok sme sa s vami podelili.
Zobraziť

Úspešne sme absolvovali certifikáciu OSCP

Blog | | Citadelo
OSCP je skúška, ktorá preverí teoretické aj praktické znalosti. Narozdiel od iných skúšok, OSCP a jej úspešné absolvovanie hovorí o určitej znalosti držitela certifikátu.
Zobraziť